Купих компания, която работи за АЕЦ „Козлодуй“, ще я развием, казва собственикът на КМС
С екип от „Енергоремонт холдинг“, който дойде при мен, започваме отначало
Г-н Осиковски, ако правехме това интервю преди 2 години, щях да ви питам за „Енергоремонт холдинг“. Сега ви виждаме в „Евро Техноконсулт“, която закупува КМС. Каква е тази фирма?
„Евро Техноконсулт“ е стара моя инвестиционна компания, на 10-11 г., която работи в консултантския бизнес като представител на няколко чужди компании и има натрупан опит в енергетиката. Не в сервизната дейност, с която се свързва моето име. Тази компания се разви, но в крайна сметка решихме да се върнем в своето амплоа. Чрез нея придобивам стара компания със същия профил като този на „Енергоремонт холдинг“.
Коя е тази компания?
„Комос“. Създадена е през 1990 г. от трима съдружници, изцяло с частен капитал. Правила е основно ремонт на съоръжения в енергетиката. Базирана е на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, в последните години работеше по плановите годишни ремонти на V и VI блок. Решихме с екипа, с който бяхме в „Енергоремонт“, да продължим с това, което през последните 18 г. сме правили успешно. Придобихме тази компания, за да започнем отначало и да я развиваме.
Вие със съдружниците си продадохте „Енергоремонт холдинг“ преди 2 г. на голямата международна компания „Дитсман“. Защо?
Смятам, че беше правилно. От местна, регионална, „Енергоремонт“ стана международна компания, вля се в огромен холдинг. Той предприе интегрирането ѝ в структурите си и взе мениджърски решения за преструктуриране.
С екип от „Енергоремонт“ започвате пак ремонтен бизнес, така ли?
Сервиз, ремонт и машинномонтажна дейност в сферата на енергетиката. Такъв е профилът на компанията, която придобих, въпреки че тя е по-тяснопрофилна, специализирана е в ядрената енергетика и в ремонт на основни електрически съоръжения на НЕК и на ЕСО. Работила е и с някои от електроразпределителните дружества. Така е до момента. Взехме я в недобро финансово състояние, с доста намален състав и първата ни идея е, след като я преструктурираме, разсрочим с банките дългове и я оздравим финансово, да укрепим позициите ѝ на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, да разширим състава. Тя има своето място, защото тясно специализираните компании не са много. Ние, с колегите от централата и с фирмите, които са там, сме си партнирали. Смятам, че сме добре приети.
Къде виждате на друго място ниши за развитие?
В момента бързо и благодарение на многогодишните си контакти и ноу-хауто, което имаме, и разбира се, на това, че се познаваме добре с фирмите в бранша, успяхме да сключим доста нови договори.
Основното нещо в един бизнес са договорите, нали?
Основното нещо са хората, доверието, професионалната компетентност. Да знаеш, че когато поемаш даден договор или даден риск с договор, срещу теб стои партньор, който ще бъде докрай и ще носи отговорността за успеха или, не дай си боже, за провала, който може да стане. Ние какво направихме? Сменихме си бюрата, седнахме от едно бюро на друго.
Е, и работите в същата среда, въпреки че продадохте предишния бизнес.
Да, работим в същата среда, със същите хора. Ако влезете тук, ще видите – счетоводител, търговски отдел, финансов мениджър, технически директор.
Това са хората, с които работихте в „Енергоремонт холдинг“. Които какво – напуснаха холдинга при новия собственик и дойдоха при вас ли?
Не, постъпихме коректно. Нито един от тези хора не напусна, за да дойде тук. Всичките сме освободени от предишния ни работодател. „Дитсман“, той е счел, че не сме му необходими. С други думи започваме отначало, с компания, която е в недобро финансово състояние, с хора, за които е счетено, че там не са необходими, и започваме да правим бизнес. Ще преценим докъде ще стигнем и кой е по-добър.
Защо имам чувството, че ще се настъпите с „Дитсман“?
Не, ние не се пресичаме. Фокусирали сме се върху определени неща.
Ще се срещнете ли с „Енергоремонт холдинг“, който беше ваша собственост, на пазара?
В момента не виждам пресечни точки. Надявам се в бъдеще, ако все пак се наложи да участваме на един пазар, да работим в разбирателство и партньорство, а не като конкуренти. Мисля, че сферата, в която те в момента развиват компанията и накъдето ние сме тръгнали, са различни неща. За 6 месеца не сме се пресичали никъде, напротив, търсили сме точки на съприкосновение, като сме ги канили като партньори. И те са се обръщали към нас, в момента имаме проект, в който работим като техни подизпълнители. Желанието ни е да се разбираме, място има за всички на пазара.
Какво се случи на пазара, бизнесът се уедри, или фирми поумряха?
Смятам, че останаха по-добрите. Поради липсата на персонал компаниите или се окрупниха, или се свиха. Работа има предостатъчно, а компаниите не достигат. Причините са различни – собственици в напреднала възраст, какъвто е случаят с нашата компания, финансови проблем.
Говорите за компанията, която купихте ли? Тя на кого е била?
Беше вече останала на двама собственици, доста възрастни, около 80-годишни. Единият е стар кадър на „Козлодуй“, участвал е от началото до пускането на пети блок, в пусковите дейности на пети блок на ТЕЦ „Варна“. Бизнесът се променя, средата е различна, нормално е човек да каже – дотук. Мисля, че те пък са доволни, че тяхната компания се поема от такъв екип. Тя остава на пазара, става по-добра. Ние решихме да променим името ѝ.
Защо?
Компанията се казваше „Комос“, прекръстихме я на КМС. В основата не стои дълбока конспирация. На закупената компания махнахме две „о“-та като сигнал, че има едно начало на новия мениджмънт.
Тя е ваша, нали?
Едноличен собственик съм ѝ.
Ще обобщите ли как смятате да я развивате?
С КМС продължаваме дейността в АЕЦ „Козлодуй“. Тя затова е създадена, нормално е да бъде разширена и да върне позициите, които е имала. На второ място са големите възложители в енергетиката, с които компанията е работила – НЕК, ЕСО и електроразпределителните дружества.
Включвате ли транспортната инфраструктура към сферите, в които сте се ориентирали?
Да, за тунела под Железница сме подали предложение пред основния изпълнител за енергетичната част. Предстои разширяване на метрополитена, ние сме работили там, познаваме го добре, имаме опит. В следващите 5 г. тази компания има поле за развитие. Сега тя е малка, 100 човека. За да обхване такъв голям периметър, само на площадката в „Козлодуй“ трябва да нарасне два пъти. Всички останали проекти са въпрос на активна политика и на добро позициониране, така че трябва време. Сега казваме кои сме ние в КМС, какво можем и какво искаме да правим. Оценявам това, че екипът ми дойде при мен. В такава тежка ситуация знам, че те са моят капитал. Изначално прилича на една авантюра.
Е, с това име, което сте наложили, каква авантюра да е?
Винаги съм се стремил да покажа на хората, че техният труд се оценява.
Как се виждате след две години?
КМС да бъде една отлична компания, с добри позиции на пазара, с която да се съобразяват и желаят да партнират всички. Това си пожелаваме.
Инж. Теодор Осиковски е магистър машинен инженер от ТУ- София, и докторант на университета. Кариерата му в енергетиката започва от „Централна енергоремонтна база“ – София, където последователно е член на борда на директорите, негов председател и прокурист. От 2000 г. е член на съвета на директорите на „Енергоремонт холдинг“, от 2004 г. е изпълнителен директор, а от 2007-а – главен изпълнителен директор и член на УС. През 2017 г. контролният пакет акции на „Енергоремонт холдинг“ е продаден на холандската компания „Дитсман“. До 2018 г. дружеството продължава да е управлявано от Осиковски.
Чрез своята инвестиционната структура „Евро Техноконсулт“ през 2019 г. прибавя към своето портфолио новото енергийно дружество КМС ЕООД.
Осиковски последователно е бил член на управителните съвети на КРИБ, НТС по машиностроене, БУЛАТОМ и др.
ЗА КОМПАНИЯТА
На 10 октомври Теодор Осиковски обяви, че чрез инвестиционната си структура „Евро Техноконсулт“ прибавя към своето портфолио ново енергийно дружество. Създадено като „Комос“ през 1990 г., основната му дейност е съсредоточена във и около АЕЦ „Козлодуй“. В началото на 2019 г. собствеността на компанията е променена 100%. Процесът на трансформация приключва през септември със смяна на името от „Комос“ на КМС. Обновеното дружество ще продължи да се развива като електромеханична компания в сферата на енергетиката.
Компанията има фокус върху:
- Електромонтажни дейности за клиенти като АЕЦ „Козлодуй“, ЕСО, НЕК, ЧЕЗ, „Енерго-Про.
- Ремонтни, монтажни дейности и изработка на детайли и оборудване в енергетиката за клиенти като АЕЦ „Козлодуй“, „Ей И Ес Марица-изток 1“, „Контур глобал Марица-изток 3“, „Монди“.
- Строително-монтажни работи за клиенти като АЕЦ „Козлодуй“, „Топлофикация София“, ЕСО.
- Сервиз и поддръжка за клиенти като АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Варна“.