Инж. Теодор Осиковски – председател на съвета на директорите на КМС ЕАД
Визитка
Инж. Теодор Осиковски е председател на съвета на директорите на КМС ЕАД. Той е магистър с професионална квалификация „Машинен инженер“ от ТУ – София, и докторант на университета. Специализирал е „Международни икономически отношения и митническа политика“ в Института за следдипломна квалификация на УНСС.
От 2000 г. е член на съвета на директорите на „Енергоремонт Холдинг“ АД, от 2004 г. е изпълнителен директор, а от 2007 г. – главен изпълнителен директор и член на управителния съвет.
През 2017 г. контролният пакет акции на „Енергоремонт Холдинг“ АД е продаден на нидерландската компания „Дитсманн“, което води до преименуване на новата структура в „Дитсманн Енергоремонт Холдинг“ АД. До 2018 г. дружеството продължава да бъде управлявано от инж. Теодор Осиковски. Чрез своята инвестиционната структура „Евро Техноконсулт“ през 2019 г. прибавя към своето портфолио новото енергийно дружество КМС.
Инж. Теодор Осиковски е дългогодишен председател на Българския съюз по заваряване. Последователно е бил член на управителните съвети на: Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Научно-техническия съюз по машиностроене и на Алумни съвета на ТУ – София. В момента е член на управителните съвети на БУЛАТОМ и ББКЕ. Два пъти е номиниран от професионалната общност за „Енергетик на годината“ и „Мистър Икономика“ в „Енергиен сектор“.
Тази година КМС отбелязва своята 30+5-годишнина – какво означава това? С какво се промени компанията за тези години?
Нашият път в КМС започна точно преди пет години. Първоначално екипът ни беше в „Енергоремонт“, където аз бях съакционер и главен изпълнителен директор в продължение на 18 години. След продажбата на „Енергоремонт“ на „Дитсманн“ с колегите останахме за кратко там, но впоследствие решихме да поемем по собствен път. Така закупих една малка по това време компания, намираща се на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Тогава тя беше с 30-годишна история, а нашият екип я ръководи вече пета година. Сега в компанията работят над 220 квалифицирани професионалисти с повече от 30 години опит в сферата на енергетиката. На практика извършваме специализирани ремонти дейности в енергетиката от 1990 година. Накратко – така създадохме КМС – оттук и тазгодишният ни юбилей – 30+5.
Изпълнихте ли целите си за този период?
Да, изпълнихме основните цели, които си бяхме поставили преди пет години. Те бяха свързани с утвърждаването ни на пазара и работата ни на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Важно е да се каже, че сега мащабът е съвсем различен. Ако тогава компанията имаше около 40 души, сега на площадката имаме пет пъти повече. Всички тези хора са висококвалифицирани специалисти със сериозен опит в областта, което води до добри резултати и повече проекти. В момента освен централния ни офис в София КМС има свои филиали и в Козлодуй, Раднево и Бургас, а основната производствена база се намира на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.
Кои са били най-трудните моменти за компанията през тези години и как се справихте?
Пандемията беше голям удар не само за нас, но и за целия сектор, разбира се. За КМС обаче беше различно – точно тогава ние планирахме голяма експанзия и растеж, а в същото време се оказа, че трябва да се затворим вкъщи за неопределено време. Работата по обектите на практика спря и това беше един много труден за нас момент.
Как се справихте?
С много работа. Подготвихме се и участвахме във всички търгове – не спряхме да работим, защото КМС трябваше да се движи напред. Работихме навсякъде, независимо от типа работа, независимо от цените, въпросът беше да сме там, на място, и да успеем да съхраним ценните кадри на компанията. Така оцеляхме на пазара. Работата в тази криза много сплоти екипа. Затова смятам, че във всяко лошо има и по нещо добро – хората се сближиха, мотивираха се и видяха, че само така можем да успеем – като сме заедно. Показахме и на партньорите си, че сме силен екип. И нещата се случиха.
Едно е, когато една компания е утвърдена и има своите договори и пазарен дял. Съвсем различно е, когато имаш амбиции да се развиваш, а трябва да си останеш вкъщи и да спреш всичко.
Как се справяте с осигуряването на специалисти по проектите си?
Ние работим активно с Техническия университет, където имаме стипендиантски програми. Участваме и в т.нар. Дни на кариерата, в които търсим млади хора. По-големият проблем е намирането на инженерен, квалифициран персонал. Такива кадри се изграждат трудно и за това трябва много време. Младите хора сега като че ли нямат това време – те искат бързо развитие и изобщо всичко да се случва бързо. А в нашата област това няма как да стане – обучението на един ядрен инженер е пет години, а трябва и стаж. Опитваме се и сами да изграждаме кадрите, с които да работим впоследствие, защото дори и да искаш – няма откъде да привлечеш хора. Компаниите в този сектор са прекалено малко, а специалистите – ограничен брой. Затова и имаме неписано правило да не си крадем кадрите, защото привличането на хора в рамките на тесен кръг дружества води до безсмислено увеличаване на заплатите, а това понижава качеството на труда. Обучаваме хората си, за да са подготвени в зависимост от спецификата на всеки проект. Това е пътят, а оценката идва от чужбина, когато пратим тези хора да работят там. Партньорите са доволни, защото проектите им са изпълнени качествено и в срок, това е атестатът.
Преди две години създадохте нова фирма в Гърция – KMC Greece S.A., защо Гърция? Различен ли е пазарът и по-лесно ли се работи там?
Лесно няма. Работи се трудно, но след като се преодолее първоначалното недоверие, всичко тръгва гладко. Недоверието идва оттам, че много хора се опитват да работят на този пазар, който е привлекателен за много компании, защото е по-добре платен. Разликата я дава професионализмът. В същото време там има много особености, една от които е, че се работи през зимата, тъй като през лятото те развиват туризма си, а понякога е трудно и заради високите температури. Това е много добре за нас, тъй като през лятото ние движим останалите си проекти, а зимата работим там. Пазарът в Гърция е много интересен – те имат нови правила, съобразени с европейските изисквания, инвестират пари и непрекъснато работят по проекти, което е добре за нас, защото става дума за големи инвестиции. Но пък това води и до недостиг на квалифицирана работна ръка.
Казано накратко – компанията ни в Гърция е продължение на нашето желание да се развиваме на международните пазари. А потенциалът е много голям – ние вече имаме договори с Hellenic Electricity Distribution Network Operator (HEDNO), Public Power Corporation (PPC) и др.
Планирате ли присъствие и на други пазари?
Работим много добре с колеги от Балканския регион. Имаме запитвания, включително от наши германски партньори. Смятам, че със сегашния капацитет на компанията трудно бихме могли да работим по големи проекти в Западна Европа, но предстои. Това е тема, по която ще говорим на следващия ни юбилей след пет години.
Каква е визията ви за развитие на КМС тук в България?
В България КМС работи по много проекти. Ето кои са нещата, които трябва да довършим на първо време – например производствената площадка на територията на АЕЦ „Козлодуй“. Идеята е тя наистина да заработи, да я наситим с хора, да се утвърди на пазара. Това е много сериозна инвестиция, която се надявам да завършим за три години. Трябва да завършим и модернизацията на площадката в Раднево, да укрепим и разширим състава си, да имаме повече млади специалисти. Всички тези проекти трябва да стартират и да бъдат изпълнени успешно, което да ни гарантира един бърз ръст и развитие на компанията. Ще увеличим присъствието си на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Искаме да работим в транспортната инфраструктура. Целта ни е да развием КМС и като локална, и като национална компания с качествено изпълнение на проектите и така да си осигурим повече дейности и още по-добри позиции на пазара.